MMA FEDERASYONU OLARAK SPORDA ŞİDDET İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ 19 Ekim 2017

MMA FEDERASYONU OLARAK SPORDA ŞİDDET İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ

Sporda şiddet dünyanın her bölgesinde karşılaşılabilen bir olgu. Ancak MMA Sporunun  takım sporlarında olduğu gibi holigan düzeyinde seyircisi yok denecek kadar azdır.Konuyla ilgili olarak söylenmesi gerekenlerden önemli bir nokta, şiddetin önlenmesi için yasal düzenlemelerin yetmeyeceğidir. Kulüplerin , antrenörlerin , hakemlerin , sporcuların ve kısacası MMA Camiasınında bilgilendirilip kendi içerisinde de tedbirler alması gerekmektedir.

Bu konudan yola çıkarak , MMA Federasyonumuza bağlı kulüplerle  zaman zaman yaptığımız toplantılarda kulüpleri ister amatör olsun , ister profesyonel müsabaka olsun yanlarında getirdikleri izleyicileri uyarmaları , maç içinde ve maç sonrasındaki tutumları ve  saha içerisinde nasıl davranmaları hususunda bilgilendiriyoruz.Sporcular ve yakınları maçtan önce kulüplerimiz aracılığıyla bilgilendiriliyor.

Tedbir olarak Organizasyonun yapılacağı saha içerisinde Sporcu yakınları ile dışarıdan gelen seyircileri farklı alanlara oturtturmaya özen gösteriyoruz.Yaka kartları ve kol bantları kullanıyoruz.Kulüpler kendi içlerinde birlik içerisinde hareket ediyor.Yetkili antrenörler sporcularına ve ekibine sahip çıkıyorlar. Turnike sitemi sayesinde daha önceden verilmiş kimlik kartları ile organizasyona girişlerini sağlıyoruz.

Hiç kuşkusuz , MMA Sporuda her geçen gün  dünyanın  en popüler spor dallarından biri olarak kabul görmektedir. Bir mücadele ve adrenalin sporu olmanın ötesinde, MMA dünyadaki önemli sosyo-ekonomik yapının içerisinde ciddi bir rol almaktadır.Dünyada çok büyük MMA organizasyonları vardır.Bazı MMA organizasyonları 50 bin ile 70 bin civarında biletli seyircinin yer aldığı arenalarda oynanmaktadır. Bazı Profesyonel MMA Organizasyonlarının isimleri “UFC , BELLATOR, ACB , ONEFC , ROADFC , M1 GLOBAL” vb… gibi.

Bir çoğumuz için en heyecan verici oyun ve hayatımızın ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilen MMA e, azımsanmayacak bir kesim tarafından spor ve hobi olmanın ötesinde çeşitli anlamlar yüklenmektedir.Bazı Profesyonel MMA organizasyonlarında iki sporcu farklı ülkelerden karşı karşıya geldiğinde sanki o iki sporcu arasında değilde ülkeler arasında bir güç mücadelesine döner.Bu tarz organizasyonlarda da çok azda görülse zaman zaman izleyiciler arasında küçük münakaşalar çıkabilir.

Biz MMA Federasyonu yönetimi olarak bu tarz olayların yaşanmaması için hem saha içerisine , hem sporcuların hazırlandığı alan içerisine özel güvenlik firmaları ile anlaşarak çeşitli tedbirlier alıyoruz.Ayrıca profesyonel yada ,amatör mma organizasyonunda olsun eğer sporcu yada taraftarlarının rahatsız edici bir şiddet uyğulaması yada sporcuya yakışmayacak bir takım tavırları serğileyerek seyircinin kışkırtılması anında sporcunun bir daha müsabakalara çıkamayacak şekilde kararlar alıyoruz.Bu keskin ve net kararlarımız sayesinde bugüne kadar müsabakaların hiç birinde olumsuz bir olay yaşanmadığı görülmüştür.